KİRLİ ESTETİK
KİRLİ ESTETİK
KİRLİ ESTETİK
KİRLİ ESTETİK
KİRLİ ESTETİK
KİRLİ ESTETİK
KİRLİ ESTETİK
KİRLİ ESTETİK
KİRLİ ESTETİK
KİRLİ ESTETİK

KİRLİ ESTETİK

TASARIM   20.06.2017

Çevre bilincinin yasal zorunluluktan sosyal sorumluluğa geçiş sürecinde ince bir çizgi var. Öyle ki, bazı gerçeklerle yüz yüze gelmek bu noktada oldukça etkili olabiliyor. Ulusal Tayvan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Hung I-chen, Guo Yi-hui ve Cheng Yu-ti tarafından tasarlanan "Pollution Popsicles" de bu konuda oldukça iddialı bir proje gibi görünüyor.

Nehir, liman, göl ya da sahil demeden, Tayvan'da 100 farklı lokasyondan kirli su örneği alan öğrenciler, bu suları ayrı ayrı kalıplarda dondurarak 100 parçalık bir dondurma serisi hazırlamış. Üstelik özel tasarım ambalajlar kullanarak paketlemiş. Projenin amacı ise su kirliliğinin dünya populasyonu üzerindeki derin etkisi konusunda farkındalık yaratmak; hem de görsel açıdan estetik bir gıda üzerinden. Serideki her bir dondurma plastikten metale, arsenikten cıvaya pek çok zararlı madde içeriyor. Ve tüm bu zararlı bileşenler görsel açıdan öyle etkileyici bir şekilde sunuluyor ki, dayanamayıp yemek an meselesi.

 

Young Pin Design Award ödüllü proje, Tayvan'da çevre bilinci açısından ne kadar etkili oldu bilinmez ancak günümüz dünyasında göze hoş gelenin aslında göründüğü kadar güzel ve masum olmadığını gözler önüne seriyor.

#Ulusal Tayvan Güzel Sanatlar Üniversitesi #Pollution Popsicles #Young Pin Design Award #Tayvan


Sayfanın Başına Dön