DESIGN IS ONE
DESIGN IS ONE

DESIGN IS ONE

VBenzeri MEKAN   26.04.2021

04 / 05 Salı
20:30 - 22:00

VBenzeri Mekan Film Gösterimleri kapsamında, dünyanın en tanınmış tasarımcıları arasında yer alan Lella ve Massimo Vignelli hakkında hazırlanmış olan "Design Is One" belgeseli gösterime giriyor. Film, 04 Mayıs Perşembe 20:30'dan itibaren gösterime girecek. 

Online gösterime kayıt olanlara gösterim saati öncesi izleme adresi ve şifre gönderilecek.

“Design Is One: Lella & Massimo Vignelli” Hakkında

İtalya doğumlu Lella Vignelli (1934-2016) ve Massimo Vignelli (1931-2014), dünyanın en tanınmış tasarımcı/mimarları arasında. Vignelli çifti, 20. yüzyılın son yarısında ABD ve Avrupa’da grafik tasarım ve endüstriyel tasarım alanlarında önemli katkılarda bulundular. Çalışmalarının kapsamı ve bütünlüğü sayesinde, 40 yılı aşkın süredir tasarım dünyasını etkileyen isimler oldular. Birlikte, 2003 Ulusal Yaşam Boyu Başarı Tasarım Ödülü, 1982 AIGA Altın Madalyası, 2005 Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi Mimarlık Ödülü ve 1964 ve 1988’de Compasso d’Oro ödülüne layık görüldüler.

Kariyerleri boyunca sloganları “Bulamazsan tasarla” oldu. Endüstriyel ürün tasarımları, grafik, kurumsal kimlik ve yayın tasarımları ile sergi, iç mekan ve mobilya tasarımındaki başarıları çifte dünya çapında saygınlık ve çok sayıda ulusal ve uluslararası ödül kazandırdı.

Dikkat çeken projeleri arasında; New York’un metro tabelaları ve haritaları; Citicorp Merkezindeki Aziz Petrus Kilisesi’nin iç mekan tasarımı; Venini lambaları; Heller yemek takımı; Poltrona Frau için tasarladıkları mobilyalar ile Pirelli, Rank, Xerox, Olivetti, Bloomingdales, Saks Fifth Avenue ve American Airlines için yaptıkları kurumsal kimlik çalışmaları sayılabilir.

Tasarım mesleğinin öncülerinden sayılan Vignelli’ler, bıraktıkları eserlerle kendilerinden sonra gelen tasarımcılara yol göstermeye devam ediyor. İşlerine ait arşivler, gelecek nesillerin de faydalabilmesi için Rochester Teknoloji Enstitüsü’ndeki yeni bir binada bulunan Vignelli Tasarım Çalışmaları Merkezi’nde sergileniyor.

Design is One, izleyenleri bu dünyaca ünlü tasarımcı çiftin hayatına, çalışmalarına ve anılarına götürüyor. Lella ve Massimo’nun zekasını, yaratıcılığını, dostluklarını, tasarıma duydukları aşkı ve mizahi yaklaşımlarını izleyenlerle paylaşıyor.

 

#DesignisOne #LellaVignelli #MassimoVignelli #VBenzeri #VBenzeriMekan #FilmGösterimi


Sayfanın Başına Dön