ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!
ALT KAT AÇILDI!

ALT KAT AÇILDI!

İÇ MEKAN   6.03.2019

İKSV - İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın, kültür ve sanat etkinliklerine erişim ve katılım imkanlarını artırmak amacıyla İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) desteğiyle kurduğu "İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı" kapılarını açtı. Şişhane'de vakıf ofislerine de ev sahipliği yapan Nejat Eczacıbaşı Binası'nın en alt katında açılan İKSV Alt Kat, Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle yıl boyunca farklı disiplinlerde etkinlik ve atölye programları sunacak. 

 

İKSV Alt Kat açılışına İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İSTKA Genel Sekreter Vekili Fatih Pişkin ve İKSV Alt Kat Yöneticisi Elif Obdan Gürkan konuşmacı olarak katıldı. 

 

"Vakfımızın 50. yılına yaklaşırken kültür ve sanata erişim olanaklarını artırmayı en önemli hedeflerimiz arasına koyduk. Bu doğrultuda gençlerin etkinliklerimize katılımını artırmak, geleceğin sanatseverlerinin gelişimine katkıda bulunmak, kültür-sanat etkinliklerini daha ulaşılabilir hale getirmek amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. İKSV Alt Kat için, İKSV'nin tüm festival ve bienal ekipleriyle birlikte vakfın temas ettiği tüm sanat disiplinlerine dair, gençlere, çocuklara, kültür-sanata erişimi sınırlı olan çok çeşitli gruplara ulaşabileceğimiz farklı projeler geliştirdik. İKSV etkinliklerinde bugüne dek 10 milyonu aşkın izleyiciye ulaştık. İKSV Alt Kat'ta yürüteceğimiz çalışmalarla, daha önce etkinliklerimize katılma fırsatı bulamamış nice sanatseverle buluşmayı, gelecekte festivallerin, bienallerin en sıkı takipçileri olacak yüzlerce izleyicimizle belki de ilk kez Alt Kat'ta bir araya gelmeyi ümit ediyoruz" İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı.

 

"Yaklaşık bir yıldır hazırlıklarını sürdürdüğümüz bu mekanı, mekana dair kurduğumuz hayalleri ve yaptığımız planları bugün sizlerle paylaşabildiğimiz için büyük bir mutluluk duyuyoruz… İKSV Alt Kat projesi, İKSV ekibinin birlikte düşünme ve üretme pratiğinin bir sonucu olarak doğdu. 2011'den bu yana İKSV'nin kültür politikaları çalışmaları kapsamında kültüre erişim ve katılım konularında birçok öneri dile getiriyoruz. İKSV Alt Kat'ı, bu önerileri kendi binamızda ve vakfın bünyesinde uygulayabileceğimiz, farklı grupları ve disiplinleri yakınlaştıracak yeni bir alan olarak tasarladık" İKSV Alt Kat Yöneticisi Elif Obdan Gürkan.

 

Nejat Eczacıbaşı Binası'nın en alt katındaki 120 metrekarelik alanda çok amaçlı ve erişilebilir bir mekan olarak tasarlanan İKSV Alt Kat, yıla yayılan ücretsiz etkinlikleri ve çalışma alanıyla her yaştan ziyaretçiye açık olacak. İKSV Alt Kat, çocuklara, gençlere ve kültür sanata erişimi kısıtlı gruplara doğrudan ulaşmayı hedeflerken kültür profesyonelleri, sivil toplum çalışanları, sanatçılar, eğitimciler ve izleyiciler arasındaki etkileşimi artıracak programlar sunuyor. 

 

İKSV Alt Kat'ın Destekçileri

 

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın 2018 yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında hayata geçirilen İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı'nın mimari tasarımını Superpool üstlendi. Mekanda yer alan ve Superpool tarafından tasarlanan Flare adlı lamine cam enstalasyonu, Billur Cam Endüstrisi'nin katkılarıyla üretildi. İKSV Alt Kat'ın çalışma ve ofis alanları ERSA Mobilya, mutfak bölümü Intema Yaşam ve banyo bölümü VitrA tarafından desteklendi. İKSV Alt Kat logosu ve proje görselleri Federation Ajans tarafından yapıldı. 

 

İstanbul Tasarım Bienali İş Birliğiyle Camekân Projesi

 

İKSV Alt Kat; İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) iş birliğiyle gerçekleştirdiği Camekân projesiyle, 26 yaş ve altındaki üniversite öğrencisi ve yeni mezun genç tasarımcılar için bir kamusal alan yaratıyor. Gençler, İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı'nın ön cephesinde yer alan 6 metrekarelik vitrini bir tasarım ve üretim alanına dönüştürüyor. 
 

Mart 2019 - Mart 2020 arasında her ay genç bir tasarımcıya yer verecek olan Camekân'ın ilk konukları, yapılan açık çağrı sonucunda belirlendi. Projenin seçici kurulunda İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova; İKSV Kurum Kimliği ve Yayınlar Direktörü Didem Ermiş; sanatçı, tasarımcı ve GMK üyesi Pınar Akkurt; grafik tasarımcı, MSGSÜ öğretim üyesi ve GMK üyesi Umut Südüak ile Fol Studio Yaratıcı Yönetmeni ve GMK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Ölmez yer aldı. 

 

Camekân'da Mart ayı boyunca Alp Eren Tekin'in Etraf adlı tek kanallı HD video projesi görülebilecek. Camekân, 2019 Temmuz ayına kadar Ceren Abay, Nagihan Aydınlık, Talip Özer ve Sena Yılmaz'ın tasarımlarına da ev sahipliği yapacak. 


Camekân'ın Ağustos 2019 - Şubat 2020 arasındaki ikinci dönemi için ise yeni bir açık çağrı yapılacak ve sergilenecek projeler belirlenecek. Üstelik Camekân projesiyle bağlantılı olarak GMK iş birliğiyle yıl boyunca İKSV Alt Kat'ta herkesin katılımına açık konuşma ve etkinlikler de düzenlenecek.  

 

 

#İKSV #İstanbul Kültür Sanat Vakfı #İKSV Alt Kat #Superpool #Intema Yaşam #VitrA #CAMEKAN


Sayfanın Başına Dön