AÇILSIN YOLLAR!
AÇILSIN YOLLAR!

AÇILSIN YOLLAR!

MİMARİ   9.05.2020

COVID-19 gündemiyle günlük hayatımızın merkezine oturan sosyal mesafe, pek tabii bir süredir kentlerin de gündeminde. Bu noktada kamusal alanlarda sosyal mesafeyi nasıl koruyacağımız ya da mevcut yaya yollarının bu kurala ne kadar imkan verdiği gibi sorular, kentsel tartışmalarda listenin başını çekiyor. Caddelerin yaya yollarına dönüştürülmesi en hızlı ve olası çözüm gibi görünürken Londra, New York, Paris ve Milano bu alternatife yönelen kentler arasında yerini aldı bile.

Londra
Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ve Transport for London tarafından yapılan açıklamaya göre, anayollar ve yol üstü otoparklar, yayalar ve bisikletlilerin kullanımına uygun hale getirilecek. Geçici bisiklet yolları, kentin ana ulaşım aksı olarak kullanılacak. Bu durum, toplu taşıma kapasitesinin %20'ye düşmesi nedeniyle işe bisiklet kullanarak ya da yürüyerek girmek zorunda kalan Londralılar için de bir avantaj olacak. 

New York
New York Belediye Başkanı Bill de Blasio'nun açıklamasına göre Mayıs ayında 64 km'lik yol araç trafiğine kapatılacak; bisikletliler ve yayalar tarafından kullanılacak. Blasio'nun yakın zaman içinde araç trafiğine kapatmak istediği toplam yol uzunluğuysa yaklaşık 160 km.

Paris
Paris en ünlü alışveriş akslarından Rue de Rivoli, 30 Nisan'dan beri araç trafiğine kapalı. Üstetik yaz boyunca da yalnızca bisikletliler ve yayalar tarafından kullanılacak. Toplu taşıma kapasitesini düşürmek amacıyla, Paris Metrosu'nun yoğun rotalarını takip eden bisiklet yollarıysa hayata geçirilecek planlar arasında. 

Milano
Sıkı karantina kurallarının yavaş yavaş esnetildiği Milano'da, yaz boyunca yaklaşık 35 km'lik yol bisikletlilere tahsis edilecek. Bazı yerleşimler geçici olarak yayalaştırılırken böylece kent sakinlerinin dışarıda rahatlıkla vakit geçirmesine imkan verilecek.

Kaynak | The Guardian, Curbed New York, NTV

#Londra #New York #Paris #Milano #kamusal alan #sosyal mesafe #Covid-19 #Corona #Koronavirüs #yaya yolu #bisiklet yolu


Sayfanın Başına Dön