BESSO NAMI
BESSO NAMI
BESSO NAMI
BESSO NAMI
BESSO NAMI
BESSO NAMI
BESSO NAMI
BESSO NAMI

BESSO NAMI

MİMARİ   30.12.2019

Çiçek ya da mantar çanağını andıran bir çatı, kıvrımlı katmanlar ve beyazın verdiği minimal görüntü. Bir konuttan çok heykelimsi bir forma benzeyen ve tamamen organik bir tasarım kurgusuna sahip bu ev Atina'nın kuzey kıyılarında konumlanıyor.

Tasarım ofisi 314 Architecture Studio, 436 metrekarelik bir alanda üç kattan oluşan bu yapıyı tasarlarken içeriyi ve dışarıyı bütünleştiren bir dil oluşturuyor. Bu sebeple Besso Nami'nin beyaz eğimli duvarları geniş camlarla yumuşatılıyor. Şeffaflık ilkesi çatıya açılan pencereden başlayarak tüm duvarlarda ve kapılarda da devam ediyor.

Zemin kat beş metre tavan yüksekliğiyle evin sosyal alanlarına ayrılıyor; mutfak ve oturma odası geniş volümleriyle neredeyse iki katlık bir hacim kazanıyor. Oturma odasının geniş cam kapısı bahçeye geçişi sağlarken, evin etrafını saran teras havuz, dinlenme alanı ve bitkiler için bir gölgelik görevi görüyor. İkinci kat ana yaşam alanlarını barındırarak terasa da doğrudan erişimi mümkün kılıyor. Üçüncü kattaki çatı penceresi altında konumlanan geniş çalışma odası, doğal ışığın alt katlara iletilmesine olanak tanıyor. 

#besso nami #314 mimarlık stüdyosu #314 architecture studio #Atina #modern mimari #organik form


Sayfanın Başına Dön