MODERNİN İZİNDE
MODERNİN İZİNDE
MODERNİN İZİNDE
MODERNİN İZİNDE
MODERNİN İZİNDE
MODERNİN İZİNDE
MODERNİN İZİNDE
MODERNİN İZİNDE
MODERNİN İZİNDE
MODERNİN İZİNDE

MODERNİN İZİNDE

MİMARİ   21.02.2020

Yakın zamanda aramızdan ayrılan ve kendini, "Ben klasik bir mimarım çünkü yalnızca moderni biliyorum" şeklinde ifade eden Şevki Pekin'i tasarladığı 5 projesiyle anıyoruz.

Bademli'de Yazlık Konut | İzmir, 2000
İzmir Dikili'nin Bademli Köyü'nde kendine yer seçen proje, aslında Pekin'in kendisi ve ailesi için tasarladığı bir yazlık konut. 3 ana bina ve depo yapısından oluşan proje, 150-200 yıllık zeytin ağaçlarının yer aldığı 5.000 m² lik bahçe içinde bulunuyor. Yerleşim planına bakıldığında, deniz ve iskelenin yapıların birer parçası olarak kurgulandığı projede, tüm yapıları birbirine bağlayan taş yol, evin koridoru olarak karşımıza çıkıyor.

Çandarlı'da Çiftlik Yapısı | İzmir, 2010
Çandarlı - Dikili arasında yer alan zeytin çiftliğinin girişi olarak düşünülen yapı grubu; bekçi evi, traktör garajı, depo, mutfak ve tuvalet gibi yardımcı mekanlardan oluşuyor. Renkleri içgüdüsel olarak seçilen projede, kütleler bir platform üzerinde yer alıyor.

TOSB Yönetim Merkezi | İzmit, 2007
Dolgu alanda planlanan, 2 kat ve bir bodrum kattan oluşan TOSB Yönetim Merkezi, toplam 6000 m² lik bir alana sahip. Bünyesinde TAYSAD ve TOSB yönetimleri için ayrı yönetim birimleri, seminer salonları, konferans salonu ve bir klinik barındıran yapı, araziyi düzenleyen istinat duvarının 5 metre önünde yer alırken bu sayede her yönden ışık alıyor.

Assos'ta Konut | Çanakkale, 2016
Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bulunan konut projesi, Şevki Pekin tarafından 2013 yılında tasarlandı, 2016'da tamamlandı. Yapı, kare bir çatı altında kompozisyon oluşturan organik formlu 3 kütleden meydana geliyor.

Ahşap Heykel Müzesi | İzmit, 2002
İzmit Değirmendere'de 1993 yılından beri düzenli olarak gerçekleşen Uluslararası Ahşap Heykel Sempozyumu'nda üretilen işlerin sergilenmesi amacıyla Şevki Pekin tarafından tasarlanan Ahşap Heykel Müzesi, 2002 yılında tamamlandı. Bütçesel kısıtlamalar nedeniyle sembolik bir galeri olarak kurgulanan mekan, yaşanan deprem sonucu fiziksel belleğini yitiren yerleşim için sakin ve duygusal bir yaklaşıma sahip.

#Şevki Pekin #Şevki Pekin Mimarlık #mimari tasarım #konut projesi #yönetim merkezi #müze


Sayfanın Başına Dön