B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ
B2 EVİ

B2 EVİ

MİMARİ   21.02.2020

"Bir Ege köyünde kısa süreli tatiller için ev. Çok seyahat eden 2 kardeşin iş hayatının ritmini durduracakları bir sığınak. Gereken en az alanda inşa edilerek en az bakım gerektirecek malzemeler kullanılarak yapılan bir ev. Kısa süreli kullanımlarda manzara ve sessizliğin tüketileceği bir yer. Yerel malzeme ve işçiliğine teslim olmadan onları kullanan ve yönlendiren bir yaklaşım".

Han Tümertekin'e 2004 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü kazandıran B2 Evi, VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi'nin 5. kitabı Konut Yapıları'nda bu şekilde tanımlanıyor. Yapı, Assos'a 5 km mesafedeki Büyükhusun Köyü'nün Ege'ye bakan yamacında, önüne denizi ardına köyü alarak yerleşimin neredeyse güney sınırını çizerek konumlanıyor. Yalın bir dikdörtgen kütleden oluşuyor; çevredeki köylerin geleneksel evlerinden çok farklı olsa da, yerel malzemeler ve yapım teknikleri kullanarak mimari dilde bir anlaşma sağlıyor. Bu noktada Tümertekin'in kuzeyden güneye 7 metre uzunluğundaki üçgen formlu arsada teraslamalar yapması da yine yerel tekniklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Zemin katta büyük bir oturma odasının bulunduğu yapının üst katında yatak odaları bulunuyor. 2 kat arasındaki bağlantıysa, çelik ve ahşap malzemeden yapılan merdivenle sağlanıyor.

Ana mekanların yalın ve doğayla iç içe olabilmesi yarı açık mekanlarla sağlanırken bunlar; içinde banyo, mutfak, çamaşır odası ve deponun bulunduğu bir çekirdeğin 1.2 metre derinliğindeki duvarı tarafından tanımlanıyor. 

#Han Tümertekin #Mimarlar ve Han Tümertekin #B2 Evi #Ağa Han Mimarlık Ödülü #mimari tasarım #konut projesi


Sayfanın Başına Dön