ÇEVRECİ İKİ SERGİ
ÇEVRECİ İKİ SERGİ
ÇEVRECİ İKİ SERGİ
ÇEVRECİ İKİ SERGİ
ÇEVRECİ İKİ SERGİ
ÇEVRECİ İKİ SERGİ

ÇEVRECİ İKİ SERGİ

TASARIM   22.02.2021

Son yılların küresel olarak en önemli meselemizin iklim krizi ve çevre sorunları olduğu konusunda pek kimsenin bir itirazı yok. Bunların etkisiyle daha belirgin hale gelen ve artan eşitliksiz yaşam koşulları ve sosyo-ekonomik sorunlar ise, pek çok alanda süren tartışmaların ve geliştirilmeye çalışılan çözüm önerilerinin odağında yer alıyor. Yaşam alanlarının şekillendirmesi ve üretim pratiklerinin etkisiyle tasarım ve mimarlık elbette bu alanların başında geliyor.  Sanat ve teknoloji alanında ise belki de geçmiş yıllarda hiç olmadığı kadar yüksek oranda bir kitlesel farkındalık yaratma amacı kendini göstermeye başladı. Son yıllarda gerçekleşen pek çok proje, sergi, bienal ve etkinlikte bunun izlerini görmek mümkün. Ne kadar etki yarattığıysa, önümüzdeki yıllarda daha belirgin olarak görülebilecek.

Lizbon’da yer alan MAAT-Museum of Art, Architecture and Technology’de açılması planlanan iki sergi bu bağlamda dikkate değer bir içerik sunuyor. Bunlardan ilki, ‘AQUARIA — Or the Illusion of a Boxed Sea’ başlığını taşıyor. Çevre konusunda okyanus ve denizlerin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu bu alanda geliştirilen projeler ve çeşitli etkinlikler üzerinden daha da göz önüne çıkıyor. 2019 yılında 7. Kıta başlığıyla gerçekleşen 16. İstanbul Bienali de bunun altını çizen etkinliklerden biri olarak akla geliyor. AQUARIA sergisi deniz dünyası ile ilişkimizi yeniden düşünmek ile ilgili. Odağında deniz ortamını anlamanın yollarının bir zamanlar nasıl tasarlandığını ve bugün nasıl yeniden düşünülmesi gerektiğini vurgulamak var.  Akvaryum sergi kapsamında ‘modernite ve kentleşme paradigmasında, teknoloji ve sermaye yardımıyla doğanın kültüre dönüşümünü somutlaştıran karmaşık sistemler’ olarak tanımlanıyor. Angela Rui küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, sanatçılar, tasarımcılar, film yapımcıları, besteciler ve araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen 11 enstalasyondan oluşacak. Sergi kapsamında ayrıca Armin Linke’nin su mimarisinin çok boyutluluğunu incelediği kısa filmi de gösterilecek.

MAAT’ta yer alan bu bağlamdaki diğer iş, ‘Earth Bits – Sensing the Planetary’ başlıklı yerleştirme. Dotdotdot araştırma ve interaktif tasarım stüdyosu tarafından gerçekleştirilen veri temelli yerleştirme,  grafik ve dijital içerikler, animasyon videoları ve etkileşimli bir istasyondan meydana geliyor. Amaç, beslenme, hareketlilik, barınma gibi tercihlerin farklı ölçeklerde işlediği şekliyle ‘insanlığın karbon ayak izini ölçen iklim biliminin karmaşıklığını ortaya çıkarmak’. İki yıllık bir proje olarak geliştirilen Earth Bits’in ikinci aşamasının genişletilmiş içeriğiyle Mart 2022’de sunulması planlanıyor.

MAAT Covid-19 önlemleri kapsamında halen kapalı olsa da, her iki serginin de tarihi 18 Mart-6 Eylül 2021 olarak açıklandı. Müzenin çeşitli bilimsel ve deneysel bakış açıları üzerinden çevresel dönüşümü çok yönlü inceleyen, bir dizi sergi ve eğitim projeleriyle halka açmayı hedeflenen ‘Explorations’ ve  ‘Climate Collective’ programları ise devam edecek.

#sergi #çevre #iklim krizi #karbon ayak izi #deniz #gezegen #dünya #müze


Sayfanın Başına Dön