COFFIRE
COFFIRE
COFFIRE
COFFIRE
COFFIRE
COFFIRE
COFFIRE
COFFIRE
COFFIRE
COFFIRE

COFFIRE

TASARIM   2.09.2019

Tasarımcı Zhekai Zhang'ın tasarladığı Coffire, mermer görünümlü bir aydınlatma koleksiyonu. Görünümlü diyoruz çünkü kahve telvesiyle yaratılan bir mermer etkisinden söz ediyoruz.

Zhang tarafından geliştirilen bu yöntem, Antik Çin tarihindeki 'çukurda pişirme' tekniğinden ilham alıyor, ki böylece koleksiyonu oluşturan aydınlatmalar birinden farklı dokuya sahip oluyor. Bu teknikse, tasarımcının bir yılda ortaya çıkan atık kahve miktarını öğrenmesinin ardından bu konu üzerine düşünmesiyle ortaya çıkıyor.

"Dünya genelinde her yıl en az 400 milyar bardak kahve tüketiliyor, bu da en az 8 milyon ton kahve telvesi demek. Çoğu çöp sahasına atılıyor ya da yakılıyor. İmha edilmesiyse bir yandan fazla enerji tüketimine neden olurken bir yandan da çevreye zarar veriyor".

Tasarımcı, aydınlamaların üretiminde çevre dostu bir süreç izliyor. Seramik aydınlatmaları gazlı fırında pişiren tasarımcı, bu şekilde bir yandan toplu üretim yaparken bir yandan da geleneksel pişirme yöntemleriyle ortaya çıkacak yüksek atık üretiminin önüne geçiyor. Aynı hassasiyet renklendirmede de devam ediyor. Bu da, koleksiyona karakteristik tat katan işlem, yani seramiklerin renklendirilmesinde toksik metal yerine doğal kahve telvesi kullanılması.

Zhang, seramik aydınlatmaları 700 ile 1000 °C arasında pişiriyor. İşlem sırasında kahve telvelerinin açığa çıkardığı biyodizel ve şekerse, etkileşime girerek aydınlatmalara kırmızı tonlar şeklinde yansıyor.

#Zhekai Zhang #Coffire #aydınlatma #aydınlatma tasarımı #kahve telvesi


Sayfanın Başına Dön