HAVADA YENİ TASARIMLAR
HAVADA YENİ TASARIMLAR
HAVADA YENİ TASARIMLAR
HAVADA YENİ TASARIMLAR

HAVADA YENİ TASARIMLAR

TASARIM   18.04.2021

Pandeminin en fazla etkilediği alanlardan biri kuşkusuz seyahat ve ulaşım. Küresel olarak uygulanan seyahat kısıtlamaları, bu alanda önemli bir ekonomik sıkıntı yarattı. Diğer yandan uzmanlar hızla bundan sonraki yıllar için yeni seyahat ve ulaşım senaryoları üzerine çalışmaya başladılar. Bu senaryolar elbette yeni tasarımları da beraberinde getiriyor.

Bu bağlamda geliştirilen yeni kabin ve uçak içi tasarımlarının bazıları geçtiğimiz günlerde ‘Cristal Cabin Awards’ tarafından ödüllendirildi. Hamburg’da gerçekleşen Aircraft Interiors Expo bünyesinde ilk kez verildiği 2007 yılından bu yana ilgi gören, geleceğin kabin tasarımlarına odaklanan, temel amacı yolcu ve seyahat konforunu geliştirmekle birlikte uçağın iç mekânında kullanılabilecek yeni ürün, malzeme ve formlar ortaya çıkmasını teşvik etmek olan bu ödül organizasyonu, endüstrinin geleceğine ışık tutma iddiasını taşıyor. 

Ödül töreni salgın koşullarının devam etmesi nedeniyle bu yıl ilk kez çevrimiçi olarak gerçekleşti. Ödül Eviation Aircraft tarafından geliştirilen elektrikli uçak Alice için tasarlanan kabin tasarımına verildi. Alice, ilk olarak 2019 yılında, Paris Air Show sırasında kamuoyuna tanıtılmıştı. Almadesign (Portekiz) tarafından geliştirilen 9 yolcu kapasiteli kabinin en belirgin yenilikçi unsuru, ‘balıksırtı’ düzenini andıran bir forma sahip olması.

Yarışmadaki diğer kategori olan ‘vizyoner konsept’ ödülü ise, ‘Airspace Cabin Vision 2030’ projesi ile Airbus firmasının oldu. Bu tasarımın özelliği ise, alışık olduğumuz uçak / yolcu düzeninin aksine, ihtiyaca göre esnek bir oturma düzenine geçebilmesi, hatta salon, oyun alanı veya özek bölümler gibi alanların yaratılmasına izin vermesi.  

Ödüllerin çoğu lüks seyahat için geliştirilmiş çözümler gibi görünse de, yolcu konforu sağlayan donanımların dahil edildiği kategoride ödüllendirilen Modulair S koltuk sistemi, ekonomi sınıfı için geliştirilmiş bir ürün. Bu koltuklar özel boyun desteği, tablet tutucu gibi unsurlar sayesinde, özellikle uzun saatler süren seyahatlerde yolcu konforu sağlamayı vaat ediyor.

Ödül kategorileri arasında belki de en zorlayıcı olanı ‘Yeşil Kabin, Sağlık, Güvenlik ve Çevre’ başlığı sayılabilir. Zira konu çevre sorunu olduğunda en fazla eleştirilen endüstrilerden biri ulaşım ve seyahat. Dolayısıyla tam da bu nedenle çevreci yaklaşımların başında daha az karbon ayak izi yaratmak için daha az seyahat etme eğilimi geliyor. Yine de bu kategori, gelecek için bu alanda akılcı ve çevreci çözümlerin önerilmesi, yeni malzemelerin kullanılması için ilham verici olabilir. Bu kategorideki ödülün sahibi, Diehl Aviation oldu. Ödül alan ‘Greywater Reuse Unit’ projesi, uçak içindeki lavabolarda kullanılan temiz suyun, tuvalet sifonlarında yeniden kullanılmasını sağlıyor. Proje ilk başta küçük bir ölçek olarak kulağa gelse de, sunduğu öneri bir Boeing 787 için 550 tona yakın karbondioksit  tasarrufu anlamına geliyor.

#CristalCabinAwards #AircraftInteriorsExpo #Almadesign #EviationAircraft


Sayfanın Başına Dön