KÜRATÖR BELLİ OLDU!
KÜRATÖR BELLİ OLDU!

KÜRATÖR BELLİ OLDU!

TASARIM   14.07.2017

İKSV tarafından 22 Eylül - 4 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan 4. İstanbul Tasarım Bienali'nin küratörü Belçikalı sanat direktörü Jan Boelen oldu. Belçika'nın Hasselt kentindeki Z33 Güncel Sanat Evi ve Fransa'nın Arles kentindeki deneysel tasarım laboratuvarı atelier LUMA'nın sanat direktörü olarak görev yapan Jan Boelen, aynı zamanda Eindhoven Tasarım Okulu'nun Sosyal Tasarım yüksek lisans programının yönetimini de yürütmekte.

 

Boelen'in sanat direktörlüğünü yaptığı Z33 Güncel Sanat Evi, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerin gündelik objelere farklı açılardan bakmasını teşvik eden sergi ve projeler üreten, deneysel ve yenilikçi yaklaşımıyla güncel tasarım alanında bir laboratuvar olarak işlev görüyor. Bu arada Boelen'in, Z33'teki görevi aracılığıyla 2014 yılında 24. Ljubljana Tasarım Bienali'nin de küratörlüğünü yaptığını belirtelim.

 

Boelen, aralarında İskoçya'nın Dundee kentindeki V&A Tasarım Müzesi ve Hollanda Yaratıcı Endüstriler Fonu'nun da bulunduğu birçok kurumun yönetim ve danışma kurulları ve araştırma komitelerinde de yer alıyor. 

 

4. İstanbul Tasarım Bienali'nin Boelen tarafından belirlenecek kavramsal çerçevesi ise daha sonra açıklanacak.

#İKSV #4. İstanbul Tasarım Bienali #Jan Boelen #tasarım bienali #küratör


Sayfanın Başına Dön