KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ
KONYA'NIN HAYALİ

KONYA'NIN HAYALİ

VitrA'dan Haberler   10.05.2017

VitrA'nın özgün ve katılımcı tartışma dizisi VitrA ile Kentin Hayalleri, 2016 yılında konuk olduğu 5 kentin ardından, 2017 yılında ilk olarak Konya'ya konuk oluyor. "Nitelikli Müzelerle Kültürel Zenginliğini Sergilemek" teması çerçevesinde Konya'nın hayallerinin tartışılacağı etkinlik, 16 Mayıs Salı günü saat 18.30'da Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Konferans Salonu'nda gerçekleşecek. Müge Cengizkan koordinatörlüğünde Yekta Kopan'ın moderatör olduğu programda, Konya'nın hayalini tartışacak konuşmacılar ise Ahmet Alkan, Cem Erciyes ve Han Tümertekin olacak.

 

Ayasofya ve Topkapı Sarayı’ndan sonra Türkiye'de en çok ziyaret edilen yer Mevlana Müzesi. Konya, özellikle ülkenin güney sahillerine gelen yabancı konukların günübirlik ziyaret rotaları içinde bu nedenle önemli bir yer tutuyor. Kenti ziyarete gelenlerin noktasal olarak ziyaret ettiği Mevlana Müzesi dışında, kentin başka değerlerine gösterilen ilgi yeterli düzeyde değil. Günübirlik ziyaretlerin uzamadığı, kente yayılamadığı gözleniyor. Kent aslında zenginliğinin farkında ve değer atfediyor; 10'a yakın müzesi, 3 özel müzesi var. Müzeye fiziksel mimari bir bütünlüğün ötesinde, kentsel, arkeolojik ve/ya doğal peyzajla entegre bir bütünlük olarak bakmak gerekiyor. Günümüzde değişen müzecilik anlayışı, bilgi - bilişim çağında zamanı donduran bir müzecilikten, yeni teknolojilerin sunduklarıyla insan algısının çerçevelerini genişleten interaktif ortamlara doğru değişiyor, gelişiyor.

 

Bu doğrultuda, nitelikli müzelerle kültürel zenginliğini sergilemeyi hayal eden Konya’da; sergilenmesi gerekli önemli değerler, bu değerlerden yeterince öne çıkarılmayan ve/ya hiç gündeme alınmamış olanlar, Türkiye ve dünyada başarılı müze kentler ve iyi müzeler içeren bir karşılaştırma yapıldığında Konya'daki mevcut ve yeni planlanan müzelerin durumu gibi konular tartışılacak.

 

Kentlere başka bir açıdan bakmamızı sağlayan Aydın Büyüktaş ise Konya'ya odaklanan çalışmasıyla programın zenginleşmesine katkıda bulunacak. Sanatçının bükümlü fotoğraf serileri, kentlilerin ortak hayalleri ile bireysel düşler arasında, farklı ölçeklerde uzaklaşıp yakınlaşacak.

#VitrA ile Kentin Hayalleri #Konya #Müge Cengizkan #Yekta Kopan #Han Tümertekin #Cem Erciyes #Ahmet Alkan #Aydın Büyüktaş #VitrA


Sayfanın Başına Dön