ARCHIST 2020
ARCHIST 2020
ARCHIST 2020
ARCHIST 2020
ARCHIST 2020
ARCHIST 2020

ARCHIST 2020

İÇ MEKAN   2.01.2020

MIMARSIV tarafından, mimar ve iç mimarlardan oluşan bir komiteyle düzenlenen ARCHIST İç Mimarlık Yarışması; 3 yılında İç Mimar Tanju Özelgin'in kurgusuyla hazırlandı. Özelgin'in kaleme aldığı davet metni, yılın temel fikrini ve yarışmayla Türk iç mimarlık projelerinden özellikle ortaya çıkarılmak istenenlere vurgu yapıyor.

'Konumuz' yürürken, koşarken, konuşurken, dururken, izlerken, poz verirken, kaybolurken, bulurken, beklerken, keşfederken, dalarken, sevinirken, üzülürken, telaşlanırken, ümit ederken, yanından geçerken, vazgeçerken, varsayarken... Hep karşımızda duran, kafamızı her kaldırdığımızda, her dokunduğumuzda, her nefes aldığımızda gördüğümüz ama görmekten mutlu olmadığımız her tasarım objesi.

'Amacımız' giderek yayılan, kontrolden çıkan, alışılagelen uzun vadede çözülmesi daha da zor olan, başına buyruk, plansız, denetimsiz ve her türlü estetik ve işlevsel kaygıdan uzak, yavaş yavaş tüm hayatımızı kaplayan ve hiçbir tasaya çare olmayan, tasarım kargaşasına yönelik çözümler üretmek. Görünmeyeni görünür, konuşulmayanı konuşulur, üzerine düşünülmeyeni düşünülür kılmak ve uzun vadede çözüme yönelik adımlar atmak. 

'Sonuç olarak' her birimizin hayatına dokunan, kafasını meşgul eden, çözümler üretmeye iten bu soruna yönelik üretmiş olduğunuz projelerinizi bekliyoruz.
 
Çünkü Bertolt Brecht'in dediği gibi:
"İstediğince yalın görünsün göze,
 kuşkuyla bakın en küçük olaya bile!
 Sınayın gerekli olup olmadığını, hele
 'alışılagelmiş' türden ise! açıkça
 istiyoruz şunu sizden:
 Sakın doğal bulmayın hep alışılageleni!
 çünkü artık hiçbir şeye doğal denmemeli;
 şu kanlı kargaşanın, şu düzenli geçinen
 düzensizliğin, serserice başına
 buyrukluğun ve insanla ilintisini yitirmiş
 insanlığın egemen olduğu dönemlerde
 kimse demesin: doğaldır bu olup bitenler;
 böyle denmesin ki inanılsın her şeyin
 değişebileceğine".

 
Davet metninden alıntıyla ARCHIST 2020, 'her birimizin hayatına dokunan, kafasını meşgul eden, çözümler üretmeye iten bu soruna yönelik üretmiş olduğunuz' iç mimari projeleri bekliyor. 

Yarışma jüri heyeti her sene, farklı disiplinlerde çalışan, alanında güçlü isimlerden oluşuyor. ARCHIST 2020 jürisinde; Atilla Kuzu, Hakan Ezer, Han Tümertekin, İnci Deniz Ilgın, Nilay Örnek, Sefer Çağlar, Serdar Bilgili, Tayfun Mumcu ve Tülin Hadi yer alıyor.

Profesyonellere açık olan yarışmaya başvurular archist.mimarsiv.com üzerinden 21 Şubat'a kadar yapılabilir. 6 kategoriden oluşan yarışmaya tamamlanmış işlerle; Yaşam Alanı, Çalışma Alanı, Alışveriş Alanı, Ticari Konaklama Alanı, Eğitim - Kültür Alanı ve gerçekleşmemiş projelerle; Hayata Geçmemiş Konsept Projeler kategorilerinde katılmak mümkün. Jüri değerlendirmesi sonucu kısa listeye kalan projeler 18 - 19 Mart tarihlerinde Swissotel'de düzenlenecek MIMARSIV Selection organizasyonunda sergilenecek. 19 Mart'ta gerçekleşecek ödül gecesinde, kazananlar açıklanacak. ARCHIST 2020 ödülüyse, Berlin Tasarım Haftası gezisi olacak.

Nitelikli mimari malzeme markalarının desteklediği yarışmada; ana sponsor Nippon Paint, altın sponsor VitrA, gümüş sponsor Mapei ve sergi sponsoru Burotime. 

ARCHIST 2020 Organizasyon komitesi; Ali Doruk, Tanju Özelgin, Banu Uçak, Görkem Volkan, Hakan Sekmen, Jale Kulin ve MIMARSIV kurucu ortakları Aslı Sekmen ile İlkay Öngün'den oluşuyor.

Yarışmaya dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

#MIMARSIV #ARCHIST 2020 #iç mimarlık yarışması


Sayfanın Başına Dön