TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR
TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR

TASARIMLA RENKLENEN ŞEHİR

KONUK YAZAR   28.02.2020

Stockholm her yıl Şubat ayında, soğuk ve dingin görüntüsünü bir kenara bırakıyor. Stockholm Tasarım Haftası sayesinde canlı, sıcak ve tasarım dolu bir havaya bürünüyor. 2002 yılından bu yana düzenlenen Stockholm Tasarım Haftası, Stockholm Mobilya ve Aydınlatma Fuarı'nın bir uzantısı. Tıpkı Milano'da olduğu gibi, şehir fuarla eş zamanlı olarak birçok sergi, konuşma ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Biz de Uniqka olarak bu hareketli haftanın ilk yarısında fuarı ve şehri gezdik, deneyimledik.

Fuardan Notlar

Bu yıl 70. kez düzenlenen Stockholm Mobilya ve Aydınlatma Fuarı, İskandinav mobilya ve tasarım dünyasının bir araya geldiği en büyük etkinlik. Fuarda yer alan 700 katılımcı markanın %80'i İskandinav ülkelerinden. Fuarın organizatörlerinden Cecilia Nyberg'le yaptığımız konuşmada hedeflerinin bu oranı korumak ve İskandinav tasarımı odaklı olarak devam etmek olduğunu öğrendik.

"İskandinav tasarımıyla dolu bir fuar ve tasarım haftası sunarak önemli bir değer oluşturduğumuza inanıyorum. Bizim ana hedefimiz buna odaklanmak. İçeriğimizi devamlı zenginleştirerek İskandinav tasarımının en büyük buluşma noktası olmaya devam etmek istiyoruz".

Fuar her yıl onur konuğu olarak bir tasarımcıyı veya tasarım stüdyosunu ağırlıyor. Burası yalnızca İskandinav tasarımına odaklanmayan uluslararası bir alan. Fuarın bu yılki onur konuğuysa İngiliz tasarım stüdyosu Doshi Levien'di. Ekip, fuarın ana girişinde tasarladığı ve kendi çalışma alanlarının soyutlamasını yarattığı pavyonun labirentli ve kemerli yapısında Palermo'da ziyaret ettikleri bir kiliseden ilham almış. Ek olarak farklı markalara tasarladıkları ürünlerin yanı sıra prototipler ve eskizlerin yer aldığı sergide, stüdyonun tasarım süreci de izleyicilerle paylaşıldı.

Fuarın en renkli alanlarından biri, 'aykırı' tasarımcı Fredrik Paulsen tarafından tasarlanan 'The Design Bar' isimli restorandı. Büyüleyici görselliğin yanında, ucuz malzemeleri ve renkleri yoğun olarak kullanan tasarımcı popüler kültürü sorgularken mekana özgü yaptığı bu tasarımla Fransız Riviera'sı, İspanya'daki Balear Adaları ve Las Vegas'ta yer alan eğlence ve yeme&içme mekanlarına gönderme yaptı. 

Wang & Söderström tarafından tasarlanan Greenhouse isimli alandaysa, genç tasarımcıların ve tasarım okullarının işleri sergilendi. İskandinavya dışından katılımcıların da yer aldığı alan 35 genç tasarımcı ve 31 okulu ağırladı.

Fuarda her yıl olduğu gibi, bu yıl da konuşmalar yapıldı. Londra'da yaşayan Türk asıllı iç mimar Sevil Peach ve onur konuğu Doshi Levien'in konuşmaları keyifle dinlediklerimiz arasındaydı. Doshi Levien'in konuşma sırasında izlettirdiği video oldukça ilham vericiydi.

Şehir Deneyimleri

İlk akşam katıldığımız Misschiefs sergisinin açılışında, ziyaretçilere farklı bir deneyim sunuluyordu. Şehrin ana meydanlarından Stureplan'da yer alan bir binanın 4. katına çıkarken gözlerimiz bağlandı ve telefonlarımız toplandı. Bizi içeride feminist, asi ve punk bir sergi bekliyordu. Farklı disiplinlerde işler üreten 10 kadın tasarımcının sanat, zanaat ve tasarım kavramlarını bulanıklaştıran, sınırlı sayıda üretilen işlerini görme fırsatı bulduk.

2. akşamsa, önemli bir mobilya ve tasarım mağazası olan Nordiska Galleriet'te Dezeen Ödülleri'nin lansman partisi yapıldı ve tasarımın geleceğinin konuşulduğu bir panel düzenlendi. Sürdürülebilirlik ve döngüsel tasarım, en çok üzerinde durulan başlıklar oldu.

Son akşamımızda, 'Sanatçı Evi' enstalasyonunun yer aldığı mekanda, tasarım konuşması ve açılış partisi düzenlendi. Stockholm'un popüler restoranlarından biri olan Nosh & Chow'ın üst katında yer alan daire, Danimarkalı tasarım stüdyosu Norm Architects tarafından bu haftaya özel olarak yeniden tasarlandı. Menu ve Dux markalarının ana sponsorluğunda tasarlanan konutta, bir sanatçının evi ve stüdyosu kurgulandı.

Danimarkalı &Tradition'ın yeni tanıttığı ürünler arasında, Hvidt & Mølgaard'ın 1950'lerde tasarladığı koltuk ve sehpalarla Space Copenhagen'ın 2020 tasarımı aydınlatma ve ev tekstili koleksiyonu bulunuyordu.

Güney Koreli aydınlatma markası AGO, yeni keşiflerimizden biriydi.

Nordiska Galleriet’te düzenlenen Dezeen Ödülleri lansmanında tasarımın geleceği konuşuldu. Dezeen kurucusu ve genel yayın yönetmeni Marcus Fairs moderatörlüğünde gerçekleşen konuşmaya 2020 Dezeen Ödülleri jürilerinden Annica Eklund, Eero Koivisto, Alexandra Hagen ve Andreas Bozarth Fornell katıldı. © August Dellert

Iittala, Wetterling Galeri'de Ronan & Erwan Bouroullec tasarımı Ruutu vazoların yeni boylarını ve seramik versiyonlarını sergiledi. Tasarımcılar sergi için özel olarak camdan çiçekler tasarladı.

Finlandiya'dan Nikari, ürünlerinde ahşap malzeme kullanımına odaklanıyor. Alfredo Häberli tasarımı April sehpalar ikonik olmaya aday.


Danimarkalı tasarım stüdyosu Norm Architects tarafından tasarlanan 'Sanatçı Evi'.

Danimarkalı Umage, kaz tüylerinden yaptığı Eos aydınlatmalarının yeni formlarını tanıttı.

Belçikalı tasarım markası Valerie Objects'in tanıttığı ürünler arasında, Hollandalı tasarımcı Maarten Baas tasarımı, organik formlu sofra takımı bulunuyordu.

#Uniqka #Kerem Ariş #Merve Parnas #Stockholm Design Week #Stockholm Tasarım Haftası #konuk editör


Sayfanın Başına Dön