AKM YENİDEN
AKM YENİDEN
AKM YENİDEN
AKM YENİDEN
AKM YENİDEN
AKM YENİDEN
AKM YENİDEN
AKM YENİDEN
AKM YENİDEN
AKM YENİDEN
AKM YENİDEN
AKM YENİDEN

AKM YENİDEN

MİMARİ   7.11.2017

Temeli 29 Ekim 1946 yılında atılan, 70 yıllık tarihe sahip Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılarak yerine yapılacak opera binasının projesi tanıtıldı. 2019 yılında açılması planlanan projenin tasarımı, ilk AKM'nin mimari Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu Murat Tabanlıoğlu'na ait.

 

Yeni projeye göre Atatürk Kültür Merkezi, ana binaya eklemlenen kültür sanat birimleri sayesinde tek bir binadan, geniş kapsamlı ve büyük bir kültür kompleksine dönüşmüş olacak. Bu kademeli binaların üzerinde, İstanbul'un en etkileyici manzaralarına açılan bir kentsel park yer alacak. Opera binalarının en dikkat çeken unsurlardan biri olarak meydan ile ilişkisi güçlendirilecek. Ve korunan özgün cephe, adeta dev bir ekran olarak  kullanılabilecek.

 

Atatürk Kültür Merkezi'nin ana fonksiyonları olan opera ve bale için düzenlenecek çağdaş salonların yanı sıra çok kapsamlı bir kültür yapısı olarak düşünülen projeye dair açıklama ise şu şekilde:

 

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın kurucusu ve Murat Tabanlıoğlu’nun babası Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlanan Atatürk Kültür Merkezi, ana fonksiyonları olan opera ve bale için hizmet verecek çağdaş salonların yanı sıra çok kapsamlı bir kent kültür yapısı olarak bugün, 21. yüzyılın başında ve bu günün imkan ve yaklaşımlarıyla yeniden İstanbul’a kazandırılıyor

 

#Atatürk Kültür Merkezi #AKM #Tabanlıoğlu Mimarlık #Murat Tabanlıoğlu #Hayati Tabanlıoğlu #mimari tasarım


Sayfanın Başına Dön