İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK
İŞLEVSEL ODAK

İŞLEVSEL ODAK

MİMARİ   21.02.2020

"Beylikdüzü Kültür Merkezi, özel olarak bu işlev için tasarlanmayan ancak yine de her köşesi yoğun olarak kullanılan, inşaatı 2008 yılında tamamlanan bir binaydı".

İşlevine uygun olarak tasarlanan benzer ölçekli kamu yapılarının aksine, hemen her noktası günün geç saatlerine kadar halka açık olan 20.000 metrekarelik bir yapıdan söz ediyoruz. Müzik kursuna gelen çocuklar, hobi kurslarına katılanlar, akşam gelip derslerine çalışanlar, satranç veya bilardo oynayanlar, fuayelere taşan halk oyunları dersleri, sürekli kalabalık olan kütüphane ve bunların ortasında kalan, kullanılmayan dev bir boşluk. Bunu, etkinlik mekanları arasındaki geçişi oldukça zorlaştıran şeffaf bir atrium şeklinde tanımlamak da mümkün.

SO? tarafından tamamlanan Beylikdüzü Atatürk Kültür Sanat Yenileme Projesi'yse, belediyenin mevcut yapının içini işlevine uygun olarak yeniden kurgulamak ve strüktürünü güçlendirmek isteğinin bir sonucu.

"Öncelikle atriumun geleceğini düşündük. Binaya girer girmez yapının tüm algısını etkileyen bu büyük boşluk neye dönüşecekti? Yapının mevcut durumu bazı etkinlikler için temel mekanları sağlıyordu ancak bu işlevler arasında boş vakit geçirecek oturup hasbihal edilebilecek yerler pek yoktu".

Atriumun ortasına hem dolaşım için kestirme olacak hem de etkinlik dışı zamanlarda insanların oturabileceği merdivenler öneren SO?, bunu yaparken atriumu, binanın yeni imgesinin en güçlü parçası olarak hayal ettiğini ve merdivenli bir bahçeye dönüştürdüğünü belirtiyor. Öte yandan yapının tamamının iç mekan kurgusunu yeniden tasarlıyor.

"Sıfırdan bir yapı yapmaktan farklı olarak binanın nasıl kullanıldığı, içeride nelere ihtiyaç duyulduğuyla ilgili gözlem yapabildik. Cephede, işverenin mevcut cepheyi yıkmadan giydirerek dönüştürme kararına uyarak metal bir katmanla yeni bir imge önerdik".

Yapının içindeyse etkinlikler için özel tasarlanmış mekanlar karşımıza çıkıyor. Akustik hacimler, doğal ışık ve hava alabilen atölyeler, daha büyük bir kütüphane, çocuk oyun alanları ve tüm bunları birbirine bağlayan bir merdiven sistemi...

Kent merkezinde ücretsiz hizmet veren bu yapı, kapsamlı kütüphanesi, performans ve çok amaçlı salonu, cep sinemaları, sergi alanları, çocuk oyun alanı ve atölyeleriyle farklı etkinliklerin aynı anda yapılabildiği bir yer olarak boş vakitlerini tüketim odaklı mekanlarda geçirmek zorunda kalanlara bir olanak sunuyor. Tıpkı avlusunda büyüyen bitkiler gibi, kültür ve sanat hayatının kamusal ölçekte serpilip yeşermesini sağlayacak bir kültür vahasına dönüşüyor.

Proje | Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi
Lokasyon | Beylikdüzü, İstanbul
İşveren | Beylikdüzü Belediyesi
Mimari Ofis | SO?
Tasarım Ekibi | Sevince Bayrak, Oral Göktaş ,Derya Ertan Şen
Yardımcılar | Atıl Aggündüz, Laura Villeret, Elif Çivici, Damla Kömürcü, Hanse Yalçınkaya, Metincan Güzel, Buket Yılmaz, Şeyma Erdal, Cansu Özay, Ece Paşalıoğlu, Hazal Seval
Statik Proje | Aycon Mühendislik
Mekanik Proje | Meta Mühendislik
Elektrik Projesi | Cedetaş Mühendislik
Peyzaj Projesi | TYLA
İnşaat Alanı | 20.000 m²
Yıl | 2018

#SO? Mimarlık ve Fikriyat #Beylikdüzü #Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi #mimari tasarım #kültür sanat merkezi #yenileme projesi


Sayfanın Başına Dön