NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ
NARLIDERE EVİ

NARLIDERE EVİ

MİMARİ   1.11.2021

İzmir Narlıdere’de bulunan proje escapefromsofa tarafından 2021 yılında tasarlandı. 1990’larda inşa edilen konut yapısının kütlesel ve fonksiyonel eksikliklerinin tamamlanarak günümüz koşullarına cevap veren bir yaşam alanı ortaya koyma müdahaleleri projenin kapsamını oluşturdu.

3000 m² açık ve 500 m² kapalı yaşam alanına sahip projede, mevcut binanın betonarme tasarımı bozulmadan arazi üzerindeki duruşu ve görünümü güçlendirilirken aynı zamanda iç ve dış mekan arasındaki ilişkinin devamlılığına özen gösterildi. Ana kütlede, giriş kat evin kalbi olarak düşünüldü. Ev sahiplerinin birlikte vakit geçirmesine imkan veren ortak alanlar, dış mekanla ilişkili olarak giriş katta yer aldı. Bu kat; misafir salonu, sinema/tv bölümü, yemek alanı, ana mutfak ile küçük yemek alanı, misafir yatak odası, misafir banyosu ve kapalı garaj gibi fonksiyonları barındırırken, ebeveyn odası ve iki çocuk odası 1. katta planlandı. Personel odası, çocuk oyun odası, masaj odası, ardiye ve depo alanları ise bodrum katta kurgulandı. Ana kütlenin hemen yanında konumlanan lineer formlu kış bahçesi, kapalı spor alanıyla birlikte düşünülürken, bu şekilde yaşam alanının her noktası farklı sosyal etkileşimlere açık hale getirildi.

Ana kütlenin giriş katında, mevcut kot farkından yararlanılarak mekanlar arası bütünlük ve ilişki kuruldu. Sinema/tv bölümü ve salon, çift taraflı bir şömine ayrılarak iki alanın da kullanım sırasında herhangi bir görsel ve konfor unsurundan geri kalmaması sağlandı.  Bunun yanı sıra aynı alandaki yemek alanı, oturma bölümüne kıyasla mutfağa yakın ve yüksek kotlu alanda konumlandırılarak bahçeyle ilişki kuruldu.

Geniş açıklıkları sayesinde gün ışığından olabildiğince yararlanan yaşam alanında; dikey yüzeylerde ceviz ve meşe kaplamalı lake yüzeyler tercih edildi. Doğal taş olarak bianco carrara, claros grey, sahara black ve elazığ vişne kullanıldı.

Projede; B&B Italia, Cassina, Galliotti&Radice, Poltrona Frau, Artemide, Foscarini, Knoll marka mobilyalara escapefromsofa imzalı Konstantin kitaplık, TV konsolu, Short Sliced Chair ve Short Tail Rocking Chair eşlik etti. Ali Alışır, Emre Yusufi, Ergin İnan, Devrim Erbil, Alex Gross, Taner, Ahmet Güneştekin, Yücel Dönmez ve Mustafa Ata, işlerine yer verilen sanatçılar oldu.

Künye

Proje Adı: Narlıdere Ev

Lokasyon: Narlıdere, İzmir

İç Mimari Tasarım: escapefromsofa

Tasarım Ekibi: Mahmut Kefeli, İrem Başer, Kerem Erçin

Uygulama Projesi: escapefromsofa

Ana Yüklenici: escapefromsofa

Proje Tarihi: 2021

Yapım Tarihi: 2021

Fotoğraf: İbrahim Özbunar

#escapefromsofa #narlıdere #modern mimari #tasarım


Sayfanın Başına Dön