CHRISTO'DAN GERİYE KALAN
CHRISTO'DAN GERİYE KALAN
CHRISTO'DAN GERİYE KALAN
CHRISTO'DAN GERİYE KALAN
CHRISTO'DAN GERİYE KALAN
CHRISTO'DAN GERİYE KALAN
CHRISTO'DAN GERİYE KALAN
CHRISTO'DAN GERİYE KALAN

CHRISTO'DAN GERİYE KALAN

TASARIM   8.06.2020

Geçtiğimiz hafta aramızdan ayrılan Christo'yu, 2009 yılında hayatını kaybeden partneri Jeanne Claude ile birlikte tasarladığı, ölçekleri de kendileri kadar ses getiren projeleriyle anıyoruz.  

The London Mastaba, 2018
Christo'nun Londra'daki Serpentine Gölü'nde tamamladığı yüzen heykel The London Mastaba, birbirine kenetlenmiş 7.506 adet varilden oluşan devasa bir strüktür olarak karşımızdaydı. 20 metre yüksekliğinde, 600 ton ağırlığında ve gölün toplam yüzey alanının %1'ni kaplayan enstalasyon yaklaşık 3 ay boyunca Serpentine Gölü'nde kaldı.

The Floating Piers, 2016
Christo ve Jeanne Claude ikilisinin yaklaşık 40 yıl önce planladığı The Floating Piers, Jeanne'nin vefatının ardından Christo'nun yıllar sonra proje için uygun bir lokasyon bulmasıyla hayat buldu. Milano'nun 100 kilometre doğusundaki Iseo Gölü üzerinde kurulan 3 km uzunluğundaki yüzen iskele, ziyaretçilerine Sulzano'dan Monte Isola'ya ve San Paolo'ya su üzerinde yürüme fırsatı sundu.

Surrounded Islands, 1983
Christo, Surrounded Islands çalışmasında Florida'daki bir dizi adayı parlak pembe kumaşlarla sarmaladı. Yapım sürecinde 603.870 metrekarelik kumaş kullanılan çalışma, 4 hafta boyunca botlarla gelen ziyaretçilerini ağırladı. Kaldırılma aşamasındaysa, adaların çevresinde biriken yaklaşık 40 tonluk çöpün toplanmasını sağladı.

Wrapped Coast, 1969
Christo'nun 1969 yılında gerçekleştirdiği çalışmada, Sidney kıyısında yaklaşık 2.5 km uzunluğundaki bir alan erozyon kontrol örtüsüyle kaplandı. 10 hafta boyunca ziyaretçilerini ağırlayan enstalasyonun hazırlık aşamasında, 15 profesyonel dağcı ve 100 işçi çalışırken 92.900 metrekarelik erozyon kontrol örtüsü kullanıldı.

#Christo #Jeanne Claude #enstalasyon #The London Mastaba #The Floating Piers #Surrounded Islands #Wrapped Coast


Sayfanın Başına Dön