FESTİVALİN SANAL HALİ
FESTİVALİN SANAL HALİ
FESTİVALİN SANAL HALİ
FESTİVALİN SANAL HALİ
FESTİVALİN SANAL HALİ
FESTİVALİN SANAL HALİ

FESTİVALİN SANAL HALİ

TASARIM   4.06.2020

Milano Tasarım Haftası’nın kalabalığından, şatafatından ve Venedik’in yoğunluğundan yoksun bir ilkbahar geçiren tasarım camiasının bir bölümü, ilgisini ilk kez gerçekleşen sanal tasarım festivaline kaydırdı.

Tasarım ve mimarlık  takviminin İtalya merkezli iki önemli etkinliği olan Milano Tasarım Haftası ve Venedik Mimarlık Bienali COVID-19 salgını ile ilk tanıştığımız günlerde erteleme haberiyle gündem yaratmıştı. Sonrasında her iki etkinliğin de bu yıl gerçekleşemeyeceği duyuruldu. Eş zamanlı olarak, mimarların ve tasarımcıların herkes gibi odağını salgın sürecine, olası etkilerine ve yeni ihtiyaçlara karşılık geliştirilebilecek projelere kaydırdığı bir zamanda ortaya çıkan Sanal Tasarım Festivali takvimi yeniden doldurmuş oldu. Uluslararası tasarım ve mimarlık platformu Dezeen’in pek çok kurumla işbirliği yaparak bu yıl ve içinde bulunduğumuz koşullar altında ilkini gerçekleştirdiği Virtual Design Festival programı 15 Nisan tarihinde başladı. Dünyanın ilk online tasarım festivali olma özelliği taşıyan etkinlik, 30 Haziran’a kadar devam ediyor. Etkinliğin neredeyse yarısı geride kalmışken, programın bir milyonu aşkın izlemeye ulaştığı açıklandı.

Festival kapsamında yer alan program, tasarımcı ve mimarların, markaların, çeşitli organizasyonların, bu alanda içerik üreten yayınların ve okulların katıldığı, online konuşma, tartışma ve röportajlardan, ürün lansmanı, atölye, stüdyo ziyareti, film gösterimi ve sergi turlarından oluşuyor. Programda, Milano müdavimlerinin geleneksel buluşma noktası olarak yakından bildiği Barbasso’dan özel kokteyl tarifleri gibi özel etkinlikler de olması ilgi çekici.

İçeriklerin bir kısmı, COVID-19 süreciyle doğrudan ilişkili iken, bir kısmı spesifik olarak salgın ve sonrası ile ilişkilenmeyen yeni geliştirilen ürün ve tasarımları kapsıyor. Ancak elbette içerikteki konuların pek çoğu, doğal malzeme kullanımına yoğunlaşan, doğayı korumayı hedefleyen, etik ve sorumlu tasarım meselelerini odağına alan projelerle ilgili. Şu ana kadar Tom Dixon, Gary Hustwit, Carlo Ratti, Hella Jongerius, Liam Young, Fabio Novembre, Aric Chen gibi dikkat çeken isimlerin yer aldığı röportaj ve video kayıtlarının ise salgından uzak olması zaten mümkün değil. Video mesajları tümüyle coronavirüse odaklanıyor.

Hızla devam eden Virtual Design Festival’ın en ilgi çeken programlarından birisi, etkinliğin başlarında, 22 Nisan günü yapılan Dünya Günü / Earth Day kutlaması vesilesiyle "The World Around" oluşumunun küratörlüğünde sunulan özel içerik oldu. Küratör, yazar ve The World Around’un kurucu direktörü Beatrice Galilee’nin üstlendiği bu özel programda küresel anlamda çevre konusuna odaklanan tasarımcı ve mimarlarla, bu alanda içerik üreten pek çok ismin gerçekleştirdiği röportajlar yer aldı. Bu isimler arasında; Studio Ossidiana, Mariana Pestana (5. İstanbul Tasarım Bienali küratörü), Nelly Ben Hayoun, Cooking Sections, Aric Chen, Kumle Adeyemi, Andres Jaque ile birlikte dünyanın farklı noktalarında çok ilgi çekici projelere ve araştırmalara imza atan isimler vardı.

Pek çok alanda olduğu gibi tasarım ve mimarlık alanında da festivallerin ve benzer etkinliklerin bir araya gelme, fikir paylaşma ve iletişim / etkileşim imkanı yaratma gibi anlamları olmasından hareketle, sanal festivalin nasıl bir etki yaratacağı şimdilik bir soru işareti. Ancak içinde bulunduğumuz koşullar içinde kayıt altına alınan yoğun bir içerikle, iyi bir kaynak ve arşiv oluşturduğu kesin.

#Hella Jongerius #Liam Young #Fabio Novembre #Aric Chen #beatrice galilee #Studio Ossidiana #Mariana Pestana #Nelly Ben Hayoun #Cooking Sections #Andres Jaque #Milano Tasarım Haftası #Venedik Mimarlık Bienali #Tom Dixon #Gary Hustwit #Carlo Ratti Associati


Sayfanın Başına Dön