ORNAMENT IS PRIME
ORNAMENT IS PRIME

ORNAMENT IS PRIME

TASARIM   24.12.2019

VBenzeri Mekan, 28 - 29 Aralık tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencilerinin 'Ornament is Prime' isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Dr. Sabri Gökmen küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, dijital tektonik ve süsleme estetiği üzerine mimari tasarım stüdyosu öğrencileri tarafından üretilen projelerden oluşuyor.

"Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencileriyle birlikte bu dönem geliştirilen dijital tasarım ve araştırma stüdyosunun genel amacı; süsleme temasını estetik ve tektonik yapı sistemleri üretebilecek, mimari ve mekansal tasarımın doğal ve ayrılmaz bir parçası olarak tekrar ele almaktır. Yapılan araştırma kapsamında öğrenciler, geleneksel tasarım stüdyosu prosedürlerinin tersine, herhangi bir arazi ve program bilgileriyle projelerine başlamayarak ilk önce süslemeyi dijital araçlar kullanarak analiz etmiş ve daha sonra farklı parametrelerle kurgulanabilen tasarım yöntemleri geliştirmiştir. Stüdyonun ilk yarısında, farklı yüzyıl ve estetik stillere yayılan süsleme tipleri gruplar halinde diyagramlar ve modeller üzerinden incelenmiştir. İkinci safhada, geliştirilen dijital araçlarla Nişantaşı’nda belirlenen bir arsa üzerinde öğrencilerden bir proje önermeleri istenmiş; bu safhada her grup, mimari kütle, cephe ve strüktür gibi farklı sistemler arasında süreklilik sağlayabilecek estetik ve sistematik bir tasarım yöntemi geliştirmiştir. VBenzeri Mekan'da hazırlanan etkinlik kapsamında, üretilen projelerin süreçleri ve son ürünleri final jürisinin ardından sergilenecektir".

Jüri | 28 Aralık Cumartesi 10:00 - 18:00
Sergi | 29 Aralık Pazar 10:00 - 20:00 
Küratör | Dr. Sabri Gökmen - Kadir Has Üniversitesi
Öğrenciler | Melis Öksüz, Bedirhan Topuz, Berke Polat, Beren Avcı, Yiğit Denktaş, Yusuf Aykın, Ayyüce Muhulkanlı, Alp Kaan Ofluoğlu, Deniz Özten, Burak Disçeken, Omar Bahamat, Arwa Al-Hadi, Rümeysa Usta, Rabia Keles, Rawan Rondo, Merve Savrunlu, Merve Adem 

Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.

#VBenzeri Mekan #Ornament is Prime #Kadir Has Üniversitesi #sergi


Sayfanın Başına Dön