TASARIM BİENALİ'NİN NİSAN 2021'E KADAR SÜRECEK PROGRAMI AÇIKLANDI
TASARIM BİENALİ'NİN NİSAN 2021'E KADAR SÜRECEK PROGRAMI AÇIKLANDI
TASARIM BİENALİ'NİN NİSAN 2021'E KADAR SÜRECEK PROGRAMI AÇIKLANDI
TASARIM BİENALİ'NİN NİSAN 2021'E KADAR SÜRECEK PROGRAMI AÇIKLANDI
TASARIM BİENALİ'NİN NİSAN 2021'E KADAR SÜRECEK PROGRAMI AÇIKLANDI
TASARIM BİENALİ'NİN NİSAN 2021'E KADAR SÜRECEK PROGRAMI AÇIKLANDI

TASARIM BİENALİ'NİN NİSAN 2021'E KADAR SÜRECEK PROGRAMI AÇIKLANDI

TASARIM   23.11.2020

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, Borsa İstanbul’un Yüksek Katkıda Bulunan Kuruluş olarak destek verdiği, 15 Ekim- 15 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin sona ermesinin ardından bienal kapsamındaki bir takım proje ve içeriklerin, çeşitli formatlarda Nisan 2021’e kadar sunulmaya devam edeceği bir süre önce duyurulmuştu. Bienal kapsamında ARK Kültür’de yer alan Kara ve Deniz Kütüphanesi arşivi ve Pera Müzesi’nde sergilenen yerleştirmelerin bir kısmı 15 Kasım’da sona erdi. Ancak Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamında kentin farklı noktalarına yayılan yerleştirmeler, Eleştirel Yemek Programı adlı dijital video serisi, ayrıca projeler etrafında gerçekleştirilen sohbetler ve atölyelerden oluşan ‘etkinleştirmeler’ Nisan 2021’in sonuna dek evrilerek devam edecek.

Küratörlüğünü Mariana Pestana’nın Sumitra Upham ve Billie Muraben ile birlikte yürüttüğü ‘Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım’ başlıklı bienal, tema başlığının açıklanması ve çalışmaların başlamasından sonra meydana gelen küresel pandemi nedeniyle formatında bazı değişiklikler yapmak durumunda kalmıştı. Bununla ilgili olarak İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiğimiz söyleşide, ‘pandemi sürecindeki kısıtlamaları göz önünde bulundurarak, günümüz koşullarını yok saymak yerine bu sürece uyum sağlayan bir program düzenlediklerini ve bienallerin varolan modelini yeniden düşünerek, araştırma zincirlerinin üretimini teşvik eden, üretken ve yerel üretime dayalı, İstanbullular ile iletişim içerisinde ve onlara yönelik yeni projelere fırsat sunan bir bienal tasarladıklarını’ belirtmişti. Bu niyetle sunulan format kapsamında, tamamlanan sergilerin ardından proje ve içeriklerle etkileşim sürüyor. 

Bu kapsamda devam eden projelere dair program şu şekilde;

  • Bienalin programlarından biri olan ‘Yeni Yurttaşlık Ritüelleri’ kapsamında Beşiktaş Rıhtımı’nda ziyarete açılan Soft Baroque’un tasarladığı Nokta Bulutu Aykut Barka Deprem Parkı’nda ve Soraia Gomes Teixeira’nın imzasını taşıyan Kamusal Terapi Araçları'nı ise Etiler Sanatçılar Parkı’na kalıcı olarak taşınıyor. Bu iki yerleştirme 20 Kasım’dan itibaren ziyaret edilebilecek. 
  • Dansbana!’nın kent içinde dansa alan açan, genç kadınları kamusal alanlarda görünür kılmayı hedefleyen projesi Dansbana! Kalamış, Kalamış Parkı’nda ziyarete açıldı. Ayrıca Nisan 2021’de Dansbana!, Kalamış Parkı’ndaki pist etrafında bir dizi atölye düzenleyecek. 
  • Bienal süresince Pera Müzesi’nde sergilenen ve ziyaretçileri enstalasyonun içine girip onun bir parçası olmaya davet eden The Rodina’nın Empatik Toplum Haritası projesi yıl sonuna kadar müze biletiyle gezilebilecek. 
  • COVID-19 önlemleri kapsamında her gün sınırlı sayıda ziyaretçinin kabul edildiği Ark Kültür’deki Kara ve Deniz Kütüphanesi programında ilk çıktıları yer alan ve Akdeniz havzasının farklı noktalarından doğan araştırma projeleri 2021 boyunca devam edecek ve bienal kanallarından farklı formatlarda paylaşılacak. 
  • Yeni Yurttaşlık Ritüelleri’ne yerel bir bağlam katmak üzere bir araya getirilmiş Genç Küratörler Grubu’nun kurguladığı etkinleştirmeler, projeler etrafında farklı formatlarda düzenlenen konuşmalar ve atölyelerle devam ediyor. VitrA’nın “Panel Sponsoru” unvanıyla destek verdiği Yeni Yurttaşlık Ritüelleri Sohbetleri, Aralık 2020’de Devrimin Sobası projesinden hareketle Bits to Atoms ve Urban.koop’u ağırlayacak. 
  • Ayrıca bienalin “felsefi ayağı” olarak adlandırılabilecek Empati Seansları dijital mecralara aktarılarak daha geniş bir kitlenin beğenisine sunulacak. 
  • Bienalin dijital ayağı Eleştirel Yemek Programı kapsamında sunulan, yiyecek alışverişi, tedariki ve tüketiminin günümüz kültürünü etkileyen ekolojik, ekonomik ve jeopolitik koşullarla nasıl ilişkili olduğunu sorgulayan video serisi Mart 2021’e dek her pazar yeni bir video yayımlanmaya devam edecek. 
  • Yeni Yurttaşlık Ritüelleri kapsamında Nisan 2021’den itibaren 5 proje daha ziyarete açılacak. Bu projeler; Orkan Telhan ve elii’nin IMNA desteğiyle tasarladığı İstanbul’un Mikrobiyal Meyveleri, public works ile Freddie Wiltshire ve Billy Adams’ın imzasını taşıyan Özenle Kurutun (Kuzguncuk Kent Bostanı), Martí Guixé’nin Güneş Mutfağı (Kuzguncuk İskelesi,  Türkiye Tasarım Vakfı), Studio Ossidiana’nın göçebe pavyonu Büyükada Şarkı Hatları (Büyükada – Haliç arasında).
#5. İstanbul Tasarım Bienali #Empatiye Dönüş #tasarım bienali #İKSV #İstanbul Kültür Sanat Vakfı


Sayfanın Başına Dön