BARJEEL
BARJEEL
BARJEEL
BARJEEL
BARJEEL
BARJEEL
BARJEEL
BARJEEL

BARJEEL

MİMARİ   7.11.2019

MAS Mimarlık imzalı Barjeel, Dubai Design Week 2019'da sergilenmek üzere tasarlanan bir enstalasyon. Körfez coğrafyasında yüzyıllardır pasif iklimlendirme için kullanılan ikonik rüzgar kulelerinden ilham alan tasarım, geri dönüştürülmüş mukavva ve alüminyum gibi hafif ve sürdürülebilir malzeme kullanımıyla, ziyaretçiler için serin ve dingin bir alanı yaratması hedefliyor.

"Barjeel, İslam Mimarisi’nde sıklıkla rastlanan geometrik formlardan referans alarak, mukavva katmanların içinde kalan boşluk aşağıdan yukarıya doğru daireden kareye dönüşen heykelsi bir hacim".

Barjeelin değişken iç formunun gelişiminde, sokak kotundaki ziyaretçiler için samimi bir oturma alanı yaratılırken, üst kotta gün ışığı ve hakim rüzgar etkisinin maksimize edilmesi amaçlanıyor. İç hacmin üzerinde asılı duran 0.8 mm kalınlığındaki alüminyum levhalardan oluşan 'yelkenlere' çarparak aşağıya alınacak esintilerin yanı sıra üst ve yan açıklıklardan içeriye süzülen gün ışığı sayesinde gün boyunca değişken ışık oyunlarını barındıran enstalasyon, geceyse karton katmanlar arasına gizlenen lineer LED armatürlerle aydınlatılarak içten dışa ışık saçan bir kütle olarak algılanacak.

Türkiye'den Metal Yapı Holding, Kasso Mühendislik ve Tepta Aydınlatma, Dubai'den Advanced Engineered Solutions (AES) ve ALEC Engineering and Contracting L.L.C işbirliğiyle üretilen Barjeel, 11 - 16 Kasım 2019 tarihlerinde ziyarete açık olacak.

#MAS Mimarlık #Barjeel #Dubai Design Week #Dubai Design Week 2019 #enstalasyon


Sayfanın Başına Dön