GERİ SAYIM BAŞLADI!
GERİ SAYIM BAŞLADI!

GERİ SAYIM BAŞLADI!

MİMARİ   17.05.2018

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi, bu yıl 26 Mayıs tarihinde kapılarını açmaya hazırlanıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu'nda, VitrA ve Schüco Türkiye eş sponsorluğunda, bienali bir öğrenme ve birlikte üretme platformuna dönüştürecek Vardiya projesi yer alıyor. 

 

Küratörlüğünü mimar Kerem Piker'in, yardımcı küratörlüğünü Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün'ün üstlendiği Vardiya kapsamında, bienal süresince haftalık vardiyalar halinde Venedik'e gidecek mimarlık öğrencileri bienalin bu yılki teması Freespace/Serbestmekan kavramı çerçevesinde geniş katılımlı bir projeye dahil olacak.

 

Vardiya için yapılan açık çağrıya 29 ülkeden başvuran 452 mimarlık öğrencisi arasından seçilen 122 öğrenci, Türkiye Pavyonu’'nda düzenlenecek kamuya açık bir dizi etkinlik ve atölye çalışmasına katılacak ve pavyonun aktif bir parçası olacak. Vardiya projesi bu kurgusu ile bienali mimarlık öğrencileri için ulaşılabilir kılarken Türkiye Pavyonu’nu da salt bir sergi alanı olmanın ötesinde bir buluşma, karşılaşma ve üretim mekanı olarak konumluyor. 

 

Türkiye Pavyonu, dünyadaki güncel mimarlık konularını merkezine alan, korku filmlerinden kent-çocuk ilişkisine, yapay zekadan zanaata farklı temalar etrafında düzenlenecek 13 atölye çalışması ile canlı yayınlanacak50 dijital yuvarlak masa oturumu ve 6 konuk konuşmacı sohbetiyle bienalin açık kalacağı 25 hafta boyunca, yaşayan bir öğrenim ve üretim platformuna dönüşecek. 

 

Türkiye Pavyonu'nun İlk Konuk Konuşmacısı Emre Arolat olacak!

 

Türkiye Pavyonu, Vardiya projesi kapsamında bienal süresinc, Emre Arolat, Eva Franch Gilabert, Juhani Pallasmaa, Jan Boelen ve Refik Anadol gibi mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimlerini konuk konuşmacı olarak ağırlayacak.  

 

Atölye katılımcılarıyla tüm bienal ziyaretçilerine açık olacak konuşmaların ilk konuğu mimar Emre Arolat olacak. Emre Arolat bienalin ilk hafta sonunda, Türkiye Pavyonu'nda 27 Mayıs Pazar günü saat 14.00'te bir sohbet gerçekleştirilecek. Konuşma, Vardiya'nın YouTube kanalından da canlı izlenebilecek. 

 

Bienal süresince konuk konuşmacıların yanı sıra farklı alanlardan isimlerin katılımıyla 50 çevrimiçi yuvarlak masa oturumu da gerçekleştirilecek. Aralarında Bernard Khoury, Andrew Kovacs, Han Tümertekin ve Cynthia Davidson gibi mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimlerinin bulunduğu konuşmacılar, oturumlarda atölye katılımcılarıyla beraber "Bienal ne için var?", "Bienal kimin için var?" ve "Bienal ne işe yarar?" sorularını irdeleyecek.

 

27 Mayıs günü başlayacak ilk atölyeyle beraber, Vardiya'nın güncel programı, katılımcılarının üretimleri, çeşitli yazılar, konuk konuşmacıların konuşmaları, dijital yuvarlak masa oturumları gibi projeye dair pek çok bilgi ve habere vardiyaxpress.com adresi üzerinden erişebilirsiniz.

#Venedik Mimarlık Bienali #Türkiye Pavyonu #16. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi #Vardiya #Kerem Piker #Cansu Cürgen #Yelta Köm #Nizam Onur Sönmez #Yağız Söylev #Erdem Tüzün


Sayfanın Başına Dön