VARDİYA SONA ERDİ!
VARDİYA SONA ERDİ!

VARDİYA SONA ERDİ!

MİMARİ   3.12.2018

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi, 25 Kasım Pazar günü sona erdi. İKSV koordinasyonunda, VitrA ve Schüco Türkiye eş sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu'nda bu yıl, küratörlüğünü Kerem Piker'in, yardımcı küratörlüğünü Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün'ün üstlendiği Vardiya projesi yer aldı. 

 

Türkiye Pavyonu'nu salt bir sergi alanı olmanın ötesinde bir buluşma, karşılaşma ve üretim mekanına dönüştüren Vardiya projesi kapsamında, 16 farklı ülkeden 122 mimarlık öğrencisi, haftalık vardiyalar halinde Venedik'e gitti. Bienal sergilerini gezen öğrenciler, kamuya açık bir dizi etkinlik ve atölye çalışmasına katıldı ve film, enstalasyon, maket, fanzin, üç boyutlu baskı gibi pek çok farklı formatta özel içerikler üretti.

 

Geçen 6 aylık süreçte bienalin bu yılki teması Freespace / Serbestmekân kavramı çerçevesinde bienali bir öğrenme platformuna dönüştüren Vardiya, 13 atölye çalışmasının yanı sıra canlı yayınlanan çevrimiçi yuvarlak masa oturumları ve konuk konuşmacılarıyla birlikte mimarlığın gündeminde yer alan konuları tartışmaya açtı. 

 

Dünyaca ünlü mimarlar ve tasarımcılar Türkiye Pavyonu'nun konuğu oldu!

 

"Bienal ne için var?", "Bienal kimin için var?" ve "Bienal ne işe yarar?" sorularını merkeze alan Vardiya kapsamında, mimarlık ve tasarım dünyasının 5 önemli ismi Türkiye Pavyonu'nun konuğu oldu. 

 

Mimar Emre Arolat, bu yıl düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali'nin küratörü Jan Boelen, dünyaca ünlü tasarımcı Tobia Scarpa, Finlandiya asıllı mimar Juhani Pallasmaa ve ABD'li mimar Peter Eisenman, Türkiye Pavyonu'nda bir araya gelerek mimarlık ve bienal konuları hakkında görüş ve deneyimlerini paylaştı.

 

Pavyonda öğrenciler ve bienal ziyaretçilerinin katılımıyla gerçekleşen konuşmalar Youtube ve vardiyaxpress.com üzerinden yayınlanan canlı yayınlarla dünyanın farklı yerlerinden izleyiciler tarafından da takip edildi.

 

16 ülke, 41 okul, 485.000 km yol

 

Vardiya kapsamında mimarlık öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen uluslararası açık çağrıya toplam 29 ülkede eğitim gören 450'nin üzerinde mimarlık öğrencisi başvurdu. Üç aşamalı değerlendirme sürecinin ardından seçilen 122 öğrenci, farklı dönemlerde İKSV'nin konuğu olarak birer hafta boyunca Venedik'te kaldı.

 

Öğrenciler, hangi atölyelere katılacakları belirlendikten sonra yaklaşık bir aylık ön hazırlık süreci esnasında birbirleriyle ve atölye yürütücüleri ile sanal ortamda tanıştılar ve bir haftalık yoğun bir araştırma, öğrenme ve üretme sürecinin bir parçası olmak üzere ilk kez Venedik'te bir araya geldiler. 

 

Türkiye'nin yanı sıra ABD'den Çin'e, Filistin'den Venezuela'ya, Kosta Rika'dan Almanya'ya 16 farklı ülkedeki okullarda eğitim hayatını sürdüren toplam 122 öğrenci 13 hafta süresince gerçekleşen vardiyalara katılmak üzere toplam 485.000 km yol kat etti. 

 

13 atölye, 122 öğrenci, 60'ın üzerinde çevirimiçi konuşma

 

Bienal süresince gerçekleşen 13 atölyeye davet edilen toplam 122 öğrenci ve sayısı 40'ı aşan akademisyen, mimar, sanatçı ve araştırmacı, süreç boyunca farklı konularda araştırma, tartışma ve belgeleme yapma olanağı buldu. 

 

Korku filmlerinden kent-çocuk ilişkisine, yapay zekadan tasarım ve zanaat geleneği ile sosyal ve toplu konut üretimine uzanan çeşitli temalar etrafında gerçekleşen 13 atölye boyunca hem atölye konuları, hem de farklı konular etrafında toplam 60'ın üzerinde çevirimiçi konuşma düzenlendi. 

 

Vardiya projesi kapsamında aralarında Cynthia Davidson, Bernard Khoury, Han Tümertekin, Francois Roche, Vasıf Kortun gibi mimar, düşünür, araştırmacı, küratör ve sanatçıların da yer aldığı konuşmacılarla gerçekleştirilen çevirimiçi buluşmalar projenin Youtube kanalı ve vardiyaxpress.com üzerinden de canlı olarak takip edilebildi. Projenin sona ermesinin ardından da aynı kanallar üzerinden ulaşılabilen konuşmalarla Vardiya projesi aynı zamanda bir açık kaynak haline geldi.

#İKSV #VitrA #16. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi #Venedik Mimarlık Bienali #Vardiya #Kerem Piker #Cansu Cürgen #Yelta Köm #Nizam Onur Sönmez #Yağız Söylev #Erdem Tüzün


Sayfanın Başına Dön