PANDEMİ SONRASI OKUL FİKRİ
PANDEMİ SONRASI OKUL FİKRİ
PANDEMİ SONRASI OKUL FİKRİ
PANDEMİ SONRASI OKUL FİKRİ

PANDEMİ SONRASI OKUL FİKRİ

MİMARİ   21.09.2020


Fiziksel mesafenin her zamankinden daha önemli olduğu (ve olacağı) pandemi sonrası dönemde, bu prensibin ilk uygulanması gereken binalar kuşkusuz okullar olacak. Valentino Gareri, pandemi sonrası eğitim için modüler bir okul önerisinde bulunuyor. Tree-House School adındaki yapı, iç ve dış alanların bir araya geçtiği sirküler formuyla dikkat çekiyor. Gareri bu tasarımda, kreş, ilkokul ve ortaokul gibi çeşitli eğitim aşamalarını tek bir okulda hayal ediyor. Sosyal merkez, park, kafe ve kütüphane gibi bölümlere de sahip olan tasarımda öne çıkansa açık alan kullanımı. Diğer taraftan Gareri tüm yapıyı ağaç evlerden ilham alarak çiziyor. Ahşap da yapıyı domine eden malzemeler arasında öne çıkıyor. 

Gareri, gelecekteki okulların hem sürdürülebilir hem de içinde bulunulacak koşullara ayak uydurabilir olması gerektiğinin altını çiziyor. Tree-House School, özel panellerle kaplanan dış cephesiyle ışık ve enerji tasarrufuna katkı sağlıyor. Yanı sıra tüm yapı, çatısında yer alan doğal çapraz havalandırma, yağmur suyu toplama deposu, rüzgar enerjisi cihazları ve güneş pili panelleriyle enerji açısından kendi kendine yetebilecek şekilde kurgulanıyor.

Her biri 20 ila 25 öğrenci kapasiteli sınıflarsa, hem okulun dışına hem de iç bahçelere çıkabiliyor. Tüm yapı nefes alabilecek ve aldırabilecek; hareketi ve sosyal mesafeyi kısıtlamayacak şekilde hayal ediliyor. 

Tree-House School, büyüklüğü ve işleviyle kentsel bir referans olabilir.

#Valentino Gareri #pandemi #okul #yeşil #sürdürülebilir #ağaç ev #tree house school #COVID-19


Sayfanın Başına Dön