PORTATİF OKUL
PORTATİF OKUL
PORTATİF OKUL
PORTATİF OKUL
PORTATİF OKUL
PORTATİF OKUL

PORTATİF OKUL

MİMARİ   23.09.2020

Okul sözcüğü zihninizde bir binayla özdeşleşiyorsa, alışkanlıkların yeniden inşa edildiği ve tanımların değişmeye bağladığı pandemi sonrası dünyada bu sözcüklerin birbirlerinden uzaklaştığını fark etmişsinizdir. Uzaktan eğitim bunun ilk örneği. Son örneğiyse, School/House.

Skidmore, Owings & Merrill, pandemiye cevaben modüler bir sınıf konsepti tasarlıyor. Yani, bir nevi pop-up okul. School/House, tek odalı yapılardan ilham alıyor;  esneklik ve yoğunluk problemlerine cevap veriyor. Giriş ve çıkışların hızlı bir şekilde yapılabildiği sınıf sisteminde sosyal mesafe, sağlık ve güvenlik birinci kaygılar olarak göze çarpıyor. 

Yüksek tavanları ve havalandırma sistemleriyle ferah bir atmosfere sahip olan sınıflar, hibrit eğitim ve öğretimi destekleyen teknolojik cihazlarla donatılıyor. Bir sınıf 25 öğrenciyi, sosyal mesafe kurallarını da göz önünde bulunduracak şekilde ağırlıyor. Yedi adet katlanabilir panelden oluşan portatif okul, kısa bir montaj süresine sahip. Yeter ki monte edilebilecek yeşil ve uygun bir alan bulunsun.

#okul #SOM #pandemi #Skidmode Owings & Merrill #mimari


Sayfanın Başına Dön