YENİ YAŞAM ALANLARI HAYALİ
YENİ YAŞAM ALANLARI HAYALİ
YENİ YAŞAM ALANLARI HAYALİ
YENİ YAŞAM ALANLARI HAYALİ
YENİ YAŞAM ALANLARI HAYALİ
YENİ YAŞAM ALANLARI HAYALİ
YENİ YAŞAM ALANLARI HAYALİ
YENİ YAŞAM ALANLARI HAYALİ

YENİ YAŞAM ALANLARI HAYALİ

MİMARİ   11.03.2021

Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü programında yer alan ARCH 301 – Mimari Tasarım III stüdyosunun 2020-2021 Güz Dönemi projeleri, kent ortamında yeni yaşam alanları düşünmeye odaklanıyor. ‘Imagining new living spaces in the urban environment’ başlığını taşıyan stüdyo kapsamındaki 4 proje grubunun çalışmaları çevrimiçi olarak görülebiliyor.

Grupların pandemi koşulları altında çevrimiçi olarak yürüttükleri 2020-2021 Güz Dönemi stüdyo çalışmalarında amaç, ‘mevcut kentsel ve sosyal meselelere dayanan, aynı zamanda kamusal potansiyeli ve uygulamaları genişletmeye niyetlenen yeni kentsel yaşam ve çalışma ortamları hayal etmek ve tasarlamak’. Stüdyo kapsamında çalışan 4 proje grubunun başlıkları şöyle; ‘Sheltering in Beirut During Crisis (Yürütücü: Ezgi Tuncer)’, ‘Convivial Living in Berlin (Yürütücü: Sait Ali Köknar), ‘Vibrant Living Scenarios in Coney Island (Yürütücü: Gürbey Hız)’ ve ‘Home: A User’s -Anonymous and Intimate- Manual (Yürütücü: Funda Uz)’  

Krizler sırasında Beyrut’ta barınma konusuna odaklanan proje grubunun çalışması,  ekonomik ve siyasi kargaşanın ortasında salgının patlak verdiği Beyrut'ta bir sığınma evi tasarlamaya odaklanıyor. Bu yeni barınma ve çalışma ortamının içine alacağı topluluk, işverenler tarafından yalnız bırakılmış ve evsiz kalmış göçmen işçiler, pandemi sırasında aile içi şiddete maruz kalan kadınlar ve farklı etnik kökenlere sahip mültecilerden ve Beyrutlulardan oluşan topluluklar olarak düşünülebilir. 

Berlin’deki yaşam üzerine çalışma yürüten grubun projesinin belirlediği konu ise, 2004’ten bu yana, büyük konut projelerinin yanı sıra kendi kendine organize edilen denemelere de ilham veren bir konut krizinin yaşandığı şehirde, kent bağlamında konut sorununu anlamaya çalışmak.  Bu kapsamdaki tasarım süreci, sosyal konutun tarihi ve sosyopolitik kökenleri, topluluklar tarafından yürütülen süreçler, kentsel tarım, sıfır atık, DIY, olası konut planları, inşaat detayları gibi pek çok meseleye yönelik genel bir anlama çabası sunuyor.?

Stüdyo kapsamında yer alan diğer bir projede ise, Brooklyn New York’ta yer alan, geçmişte gerçek anlamda bir ada iken bugün dar su yoluyla bu özelliği kısmen mevcut olarak kalan ve eğlence parklarıyla Atlantik Okyanusu kıyısındaki plajları ile bilinen Coney Island’a dair farklı bağlamlarda çizimlerden oluşan resimli bir sözlük çalışması sunuyor.

‘Ev’e dair anonim bir el kitabı projesinde ise, günlük yaşamın sahnesi olan ve dolayısıyla bir tür yaşam kılavuzu şeklinde tarif edilen evin, pandemide hayatımızı yoğun bir şekilde sınırlarken, bu sınırlar konusunda bizi daha bilinçli hale getiren ve aynı zamanda dış dünyaya karşı koruyan bir ‘kabuk’ olma hali üzerinden düşündürdükleri konu ediliyor. Bu kapsamda ortaya atılan pek çok soru üzerinden ve Etiler, Bomonti ve Selanik örneklemleri ile proje ekibi konut / ev meselesini tartışmaya açıyor.

#Kadir Has Üniversitesi #yaşam alanı #mimarlık stüdyosu #üniversite projesi #Beirut #Berlin #Convey Island #ev #pandemi


Sayfanın Başına Dön